Pora na trochę inny repertuar. Tym razem jest to piosenka rockowej grupy
Muse, a dokładnie utwór Animals. Zespół ten stworzył oficjalną piosenkę Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku i nagrał kilka sporo świetnych kawałków zarówno od strony muzycznej (styl gry na gitarze, instrumenty pomocnicze) jak i tekstowej. Ciekawe teksty. Niedawno, bo 14 czerwca 2015 wystąpili w Warszawie. Nadal jestem pod wrażeniem stąd postanowiłem przełożyć ich kawałki na pianino i podzielić się z Wami tym tutorialem.
Utwory grupy Muse, które najbardziej mi się podobają. Taka moja mała recenzja.
Survival – oficjalny utwór Igrzysk, bardzo patetyczny, w tle chórek, i te
„yes, I’m gonna win” oraz mocna, demoniczna solówka. Daje kopa na siłowni:
„And I’ll reveal my strength, To the whole human race”Animals – z początku urzeka podkład i delikatne wstawki gitarowe na niemal czystym kanale w wokalnych przerwach. Bez nich utwór sporo straciłby na estetyce. Piękne dwa sola, które musiałem rozpracować na pianino. Po pierwszym słychać przez chwilę jakby klawesyn.
Do tego przesłanie tekstu… Mówi o chciwości, pogoni za bogactwem. Krwiożercze korporacje, zagmatwany w dzisiejszych czasach system bankowy oraz silne lobby wpisują się w przesłanie piosenki. Liczy się cyfra, nie ważny koszt ludzi. W jednej zwrotce „buy yourself an island”, ale w kolejnej „buy yourself an ocean”. Szczyt próżności. Przy dzisiejszym rolnictwie i logistyce można wyżywić całą Afrykę, ale są osoby które wolą mnożyć fortuny, których nie są w stanie nawet fizycznie wydać. Sam fakt, że bank może mieć więcej pieniędzy niż cały kraj potrafi zastanowić… Muse Animals piano tutorial dostępny powyżej na youtube.
I belong to you – mój ulubiony. Mam w sobie coś z romantyka.
„I travelled half the world to say, You are my muse”. Genialne pianino na początku. Druga część utworu po francusku zwieńczona nostalgicznym „wyciem” z nutą orientu. I część bez śpiewu z takim dziwnym instrumentem w tle. Krótko i na temat.
Uprising – muzycznie nie w czołówce, ale tematyka ciekawa: teorie spiskowe, kontrola umysłów, UFO i wręcz buntownicze, rewolucyjne przesłanie zdejmujące kajdany: „They will not control us”. Zarówno można to podciągnąć do rządu i całego systemu. Niestety nie PoPISałem się, gdyż coś się tu POlitycznie zrobiło.
United States Of Eurasia – wstęp na pianinie, skrzypce i inne symfoniczne oraz ta dziwna, taka orientalna tonacja w głównej melodii. Takie perskie brzmienia zakończone przejściem w porządny rock i Chopin na końcu z bombami. Również antywojennie, anarchicznie. Nie musimy robić tego co każą….
„And we know that there’s no one we can trust, Our ancient heroes, They are turning to dust”. Eroasia jest jednym z dwóch mocarstw w książce Orwella
„Rok 1984″.
Książka dają do myślenia. Podobny jest Folwark Zwierzęcy. Rok 1984 zrobił na mnie takie wrażenie, że ucząc się angielskiego zakupiłem sobie uproszczoną, anglojęzyczną wersję którą
tu linkuję. Level 4:) Użycie United States sugeruje, że USA powoli zmienia się w Orwelowską Euroasię?
Knights of Cydonia – motyw muzyczny, z dzikiego zachodu, gitara przez mocny efekt wibrato, trąby oraz fakt że wokal wchodzi dość późno co pozwala delektować się instrumentami.
Gdy rządzący dupa to i naród kupa:
„And how can we win, When fools can be kings”.Nigdy nie będzie dobrze, gdy rządzą głupi. Oraz kolejny wpadający w ucho fragment:
„Don’t waste your time, Or time will waste you”. Gdy są skandowane główne słowa utworu cichną instrumenty i czuć ledwo słyszalne solo basowe z syntezatora. A później gitary, fuzz i jazda:)
Cydonia jest to obszar na Księżycu, z którego pochodzi zdjęcie skały, która pod wpływem cieni i ludzkiej imaginacji przypominała ludzką twarz. W Muse cały czas są odniesienia do teorii spiskowych, zdarzeń itd.