W tym poście wyjaśnię jak układać palce na klawiaturze zarówno w przypadku prawej jak i lewej ręki. Nie powinniśmy się przyzwyczajać do wystukiwania melodii jednym palcem. Na początku jest to świetna zabawa gdy jesteśmy w stania zagrać na słuch jakąś melodię z radia jednym palcem. Nas jednak interesuje płynna gra na instrumencie klawiszowym oburącz. Dzięki temu nauczymy się grać w przyszłości przeboje znane z radia, czy standardy muzyki klasycznej.
Na klawiaturze mamy białe i czarne klawisze. Na razie skupimy się na większych, białych klawiszach. Być może słyszeliście o DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI, DO? Jest to zapis dźwięków "wygodny do śpiewania". W przypadku grania dźwięki te nazywamy odpowiednio: C, D, E, F, G, A, H. Następnym dźwiękiem po H jest znowu dźwięk C i cała sekwencja się powtarza. Odległość na klawiaturze między dwoma dźwiękami o tej samej nazwie np. od C2 do C3 nazywamy oktawą.
Zapamiętaj: naucz się sekwencji C, D, E, F, G, A, H, C
Ćwiczenie: wybierz losowo biały klawisz na klawiaturze i stosując powyższy sposób spróbuj ustalić jaki to dźwięk. Powtórz ćwiczenie tyle razy, aż stwierdzisz że biegle umiesz rozpoznać dźwięk na klawiaturze.
Po tym wstępie do roboty. Umieść prawą rękę na klawiaturze tak, by kciuk był w miejscu oznaczonym czerwoną kropką, a każdy kolejny palec o klawisz dalej. To ćwiczenie omówione jest w filmiku załączonym poniżej. Zachęcam do obejrzenia. Zagraj trzy kolejne dźwięki trzema kolejnymi palcami (tylko białe klawisze). Następnie zrób kciukiem ruch taki, by znalazł się na klawiszu F. Reszta palców po kolei wciska dalsze dźwięki. Nie oszukuj! Malutki palec też gra!
Powyżej zapisano nuty, które gramy w tym ćwiczeniu. Ogólnie zapis nutowy przedstawiony jest za pomocą pięciu równoległych linii i nutek. Nuta może znajdować się na linii, lub między liniami. Im łepek nuty wyżej, tym jest wyższy dźwięk. Opis jet widoczny na powyższym schemacie. Na początku jest znak klucza wiolinowego. Oddzielna pięciolinia jest dla lewej ręki, oddzielna dla prawej. Czyli dwie oddzielne ścieżki, które grają co innego.
https://www.youtube.com/watch?v=Na2C-qWBRIc&list=PLAjiihADvJmoU0ZKg1eVPOuNlQ6LshJQf
Zapraszam na drugą lekcję.
Super post, dzięki :)
OdpowiedzUsuń