czwartek, 8 lutego 2018

Lekcja 1: Dźwięki i przekładanie palcy

Skoro już tu jesteś to na pewno pomyślałeś lub pomyślałaś kiedykolwiek by nauczyć się gry na jakimś instrumencie. Pianino, keyboard, czy fortepian nie są trudne i samemu można opanować pewne rzeczy. Na tej stronie będę przestawiał porady dla początkujących tak by każda osoba odwiedzająca tego bloga mogła szybko nauczyć się podstaw i zagrać na instrumencie klawiszowym kilka piosenek.

W tym poście wyjaśnię jak układać palce na klawiaturze zarówno w przypadku prawej jak i lewej ręki. Nie powinniśmy się przyzwyczajać do wystukiwania melodii jednym palcem. Na początku jest to świetna zabawa gdy jesteśmy w stania zagrać na słuch jakąś melodię z radia jednym palcem. Nas jednak interesuje płynna gra na instrumencie klawiszowym oburącz. Dzięki temu nauczymy się grać w przyszłości przeboje znane z radia, czy standardy muzyki klasycznej.

Na klawiaturze mamy białe i czarne klawisze. Na razie skupimy się na większych, białych klawiszach. Być może słyszeliście o DO, RE, MI, FA, SOL, LA, SI, DO? Jest to zapis dźwięków "wygodny do śpiewania". W przypadku grania dźwięki te nazywamy odpowiednio: C, D, E, F, G, A, H. Następnym dźwiękiem po H jest znowu dźwięk C i cała sekwencja się powtarza. Odległość na klawiaturze między dwoma dźwiękami o tej samej nazwie np. od C2 do C3 nazywamy oktawą. 



Dobra, ale jak znaleźć na klawiaturze dowolny dźwięk C? Przecież wszystkie białe klawisze wyglądają jednakowo i trzeba je jakoś rozróżniać. Na pomoc przychodzą czarne klawisze. Jak się przyjrzymy klawiaturze, mamy dwa czarne klawisze obok siebie. Następnie jest przerwa i są obok siebie trzy czarne klawisze. Następnie znowu jest przerwa i obok siebie są dwa czarna klawisze. Następnie znowu trzy czarne klawisze... Czyli czarne klawisze tworzą sekwencje składające się z dwóch i trzech klawiszy obok siebie. Sekwencje te się powtarzają. Znajdźmy dowolną grupę złożoną z dwóch czarnych klawiszy. Pierwszy biały dźwięk położony na lewo od lewego czarnego klawisza to właśnie dźwięk C. Teraz znajdźmy sekwencję trzech czarnych klawiszy. Spójrzmy na środkowy i przejdźmy na pierwszy biały klawisz z prawej strony. W ten sposób znajdziemy dźwięk A.

Zapamiętaj: naucz się sekwencji C, D, E, F, G, A, H, C
Ćwiczenie: wybierz losowo biały klawisz na klawiaturze i stosując powyższy sposób spróbuj ustalić jaki to dźwięk. Powtórz ćwiczenie tyle razy, aż stwierdzisz że biegle umiesz rozpoznać dźwięk na klawiaturze.

Po tym wstępie do roboty. Umieść prawą rękę na klawiaturze tak, by kciuk był w miejscu oznaczonym czerwoną kropką, a każdy kolejny palec o klawisz dalej. To ćwiczenie omówione jest w filmiku załączonym poniżej. Zachęcam do obejrzenia. Zagraj trzy kolejne dźwięki trzema kolejnymi palcami (tylko białe klawisze). Następnie zrób kciukiem ruch taki, by znalazł się na klawiszu F. Reszta palców po kolei wciska dalsze dźwięki. Nie oszukuj! Malutki palec też gra!




Powyżej zapisano nuty, które gramy w tym ćwiczeniu. Ogólnie zapis nutowy przedstawiony jest za pomocą pięciu równoległych linii i nutek. Nuta może znajdować się na linii, lub między liniami. Im łepek nuty wyżej, tym jest wyższy dźwięk. Opis jet widoczny na powyższym schemacie. Na początku jest znak klucza wiolinowego. Oddzielna pięciolinia jest dla lewej ręki, oddzielna dla prawej. Czyli dwie oddzielne ścieżki, które grają co innego. 
https://www.youtube.com/watch?v=Na2C-qWBRIc&list=PLAjiihADvJmoU0ZKg1eVPOuNlQ6LshJQf

W filmiku jest opisane szczegółowo ćwiczenie opisane w tym poście. Oprócz tego na filmiku jest kilka trudniejszych ćwiczeń. Jeśli czujesz się na siłach to możesz spróbować wykonać je wszystkie. W nagraniu również tłumaczę co to oktawa, oraz uczymy się nazw czarnych klawiszy.



W kolejnym filmiku poruszam ponowne tematy, ale w stopniu nieco bardziej zaawansowanym.
Zapraszam na drugą lekcję.

1 komentarz: